השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם
loading
לכל שאלה חייגו:
03-5638800

העלאת ערך הנכס ע"י התקנת מעלית

התקנתן של מעליות ביתיות הינה פעולה המאפשרת לכל אחד ואחת מביניכם להשביח את הנכס העומד לרשותו, בין אם מדובר במבני מגורים ישנים בהם לא קיימת מעלית וקיימת תשתית המאפשרת את התקנתה ובין אם מדובר בבתים פרטיים בני מספר מפלסים בהם ניתן להתקין מעלית ביתית גם לרווחת הדיירים וגם לצרכי שינוע וניידות של דיירים בעלי מוגבלויות פיזיות כאלו ואחרות.

יחד עם זאת, חשוב לציין ולהבהיר שפעולת התקנת מעלית חייבת להיעשות בהתאם לתקנות השונות המופיעות בצו הפיקוח העוסק בנושא, כאשר כל הליך התכנון וההתקנה של המעלית חייב להיעשות על ידי אנשי מקצוע מורשים המחזיקים באישור מטעם משרד הכלכלה ומכון התקנים לצרכי התקנת מעליות בנכסים כאלו ואחרים.

מה חשוב לדעת על התקנת מעליות ביתיות?

מעליות ביתיות הן למעשה מעליות המותקנות בבתי מגורים כגון: בתים פרטיים בני מספר מפלסים (וילות, קוטג'ים וכדומה),  דירות דופלקס בנות שני מפסלים או יותר ודירות פנטהאוז בנות מספר מפלסים. במקרים אלו, התקנת המעלית הביתית איננה מחייבת אתכם להקמתו של חדר מכונות, כאשר כושר הנשיאה של המעלית חייב לנוע (על פי חוק הפיקוח בנושא) בין 300 ל-450 ק"ג. את גודל תא המעלית ניתן לתכנן בהתאם לשטח המיועד ליצירת פיר למעלית ובהתאם לצרכי הניידות של הדיירים. כיום, תוכלו למצוא מגוון רחב של תאי מעליות ביתיות אותן ניתן לתכנן בהתאם למידות השטח ולצרכי הניידות של הדיירים. כמו כן, תוכלו ליהנות מפתרונות דקורטיביים בכל הנוגע לעיצוב תאי המעלית וליהנות ממעליות ביתיות המגיעות עם מבנה שקוף המיוצר מזכוכית, מעליות ביתיות המגיעות עם חיפוי עץ יוקרתי, תאי מעליות ביתיות בציפוי פורמייקה ועוד.

מנגד, מעליות למבני מגורים בהם לא מותקנת מעלית, הליך התקנת המעלית מיושם באמצעות הכנת תשתית הכוללת בתוכה גם הקצאת שטח לחדר מכונות. במקרים אלו, התקנת המעלית מעלה את הערך של כל אחת מהדירות במבנה, כאשר הפעולה מיושמת כיום בעיקר בהליכי תמ"א 38 למבנים אשר אינם עומדים בתו התקן בפני רעידות אדמה.

מדוע המעלית הביתית מעלה את ערך הנכס?

המעלית הביתית המותקנת בבתי מגורים פרטיים תורמת רבות להשבחת ערך הנכס ואין זה משנה אם התקנה יועדה לצרכי רווחת הדיירים המתגוררים במקום או לצרכי ניידות לדיירים בעלי מוגבלויות פיזיות כאלו ואחרות. הליך התכנון וההתקנה של המעלית הביתית כרוך בהוצאה כספית לא מבוטלת אומנם אך יחד עם זאת הפעולה משביחה את הנכס העומד לרשותכם ומעלה את שווי הנכס.

לסיכום, התקנת מעלית הינה פעולה המתאפשרת גם במבני מגורים ישנים בהם לא הותקנה מעלית במהלך בנייתם וגם בבתי מגורים פרטיים. התקנת המעלית חייבת להיעשות בהתאם לתקנות השונות, כאשר על הליך התכנון וההתקנה של המעלית אמונים אנשי מקצוע המחזיקים ברישיון מיוחד לצורך העיסוק בנושא מטעם משרד הכלכלה ומכון התקנים הישראלי.

 

מס' מדרגים: 2  ממוצע: 5