השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם
loading
לכל שאלה חייגו:
03-5638800

אחזקת נכס המיועד לשימוש נכים

מציאת בית אשר יתאים לדיור של אדם נכה, או שניתן להתאימו לנכה, הוא מסע מאתגר למדי. לעתים קרובות, דירה שכזו עומדת למכירה בעקבות פטירת בעל הבית, אשר היה אדם מבוגר שהתאים את דירתו לתנאים הבריאותיים שלו, אך בדרך כלל יש צורך לערוך התאמות בבית הנוכחי, או לעבור לגור בדירה מתאימה יותר.

על אילו התאמות מדובר? ובכן, שינויים בנכס המיועד לשמש נכה כוללים בדרך כלל התקנת מעלון, הרחבת הדלתות כדי לאפשר נגישות לכיסא גלגלים, התקנת מעקות נירוסטה לאורך הקירות שיהוו משען לנכה שיכול לנוע בכוחות עצמו תוך הישענות על המעקה.

עבור אנשים עם מגבלת ניידות, היכולת לבצע משימות יומיומיות פשוטות, כמו עריכת קניות לבית, בישול ארוחה, שימוש בשירותים, או גישה לפריטים המוצבים על מדפים גבוהים, עשויה להיות קשה ומגבילה ללא צורך, רק בגלל עיצוב פיזי לא מותאם של הבית.

שירותי חברה לניהול ואחזקת מבנים – לטובת הדייר הנכה

יש לא מעט יתרונות לנכה אשר רוכש נכס (או משפץ אותו כדי שיתאים לצרכיו), במבנה שמשתמש בשירותי חברה לניהול ואחזקת מבנים, לדוגמה:

 • שירות האחזקה מותאם לאופי הנכס והמבנה עצמו. לפיכך, הנכה יוכל להבטיח לעצמו ״תנאים של חיבה״ גם במקרה של תקלות קלות במבנה, שמטבע הדברים הופכות לחמורות יותר כאשר נכה אמור להתמודד עם מצבים אלה.
 • אחת המטלות החשובות של חברת האחזקות היא טיפול בכול נושא הבטיחות. לכולנו לא נוח אם משהו בבניין נשבר, אם זכוכית התנפצה, אם המעלית תקולה או אם מערכת המיזוג לא מתפקדת כראוי – אבל זה לא סוף העולם. לא כך הדבר כאשר מדובר בנכה. כל תקלה במבנה של הבית שלו, עלולה לערער את יכולתו לתפקד ולשבש כמעט כליל את שגרת חייו, תלוי כמובן בסוג הנכות וברמת המגבלות.

גישות לתכנון פנים הבית כך שיתאים לדיירים

כאשר הצרכים של הפרט הם ספציפיים לנסיבות האישיות שלו, אין פתרון אחד ויחיד הנותן מענה לעיצוב בית שיוכל לענות על הצרכים המשתנים של כל דייר ודייר. יחד עם זאת, כשמדובר בתכנון הבית או הדירה כך שיתאימו לדיירים, קיימות מספר גישות:

 • בית מגורים – נועד לענות על הצרכים המשתנים של רוב הדיירים בבית לאורך כל חייהם, ללא צורך בהתאמה אישית מיוחדת.
 • בית נגיש – נועד לענות על הצרכים של אנשים בעלי צרכים מיוחדים מלכתחילה, ובדרך כלל יתוכנן וייבנה לצרכים של אדם ספציפי. בית נגיש אמור לעמוד בסטנדרטים שמאפשרים גישה וניידות לאדם בכיסא גלגלים בכול תחומי המגורים.
 • בית מותאם – מאמץ את הרעיון של בית המגורים אבל בנוסף מאפשר התאמות עתידיות בקלות, כך שיוכל לשמש גם כבית נגיש, אם עולה בכך צורך במהלך החיים.

על הבית המותאם

בנוסף להיותו של הבית המותאם מתוכנן לשימוש על ידי רוב הדיירים, בית זה מתוכנן עם הפנים לעתיד כך שאפשר יהיה לערוך בו שינויים נוספים אם אלה יידרשו, כדי לענות על הצרכים הספציפיים של דייר נכה. שינויים אלה, למען שיפור הגישה והשימושיות, עשויים לכלול:

 • שינויים בארונות המטבח.
 • שינויים בחדר השירות והכביסה.
 • שינויים באזור השירותים וחדר האמבטיה.
 • הגדלת רמות התאורה בעיקר כשמדובר בלקויי ראיה.
 • או התקני תמיכה שמאפשרים לנכה לנוע בבטחה כמו מעקה אלומיניום לאורך הקיר.
 • אמצעי אבטחה נוספים, לפי הצורך.

בעולם שכולו טוב, הנחת היסוד של תקנות הבנייה הייתה צריכה לקבוע שכל בית צריך להיות נגיש למבקר שמתנועע בכיסא גלגלים, על אחת כמה וכמה הבית המותאם. אף על פי שבמציאות חיינו דרישה שכזו אינה סבירה בכול בית ובית, תקנות שכאלה היו מקלות על חייהם של אנשים רבים שנעזרים בכיסא גלגלים, הליכון וכדומה.

התאמת הבית בבוא היום לצרכים חדשים של אחד הדיירים, תהיה קלה יותר אם בעלי הבית יתעדו מראש את מאפייני המבנה וישמרו את השרטוט המתאר בבירור את התכניות ׳לפני׳ ו׳אחרי׳. כך, אם חלילה אחד מדיירי הבית יהפוך לאדם בעל צרכים מיוחדים, במקום להסתמך על הזיכרון, אפשר יהיה להעביר מידית את המידע הנדרש לקבלן השיפוצים.

היתרונות לבעלי הבית המותאם

בניית בית שיוכל להתאים גם לצרכי ההווה וגם לצרכים העתידיים, מפחיתה את הצורך לעבור לדיור חלופי אשר יכול לפגום בחיים החברתיים של הדיירים שכבר יצרו קשרים עם הקהילה בה הם חיים.

כיוון שבית מותאם הוא אפשרות דיור אטרקטיבית למספר גדול יותר של אנשים, הוא גם מהווה השקעה טובה.

עיצוב הבית המותאם מאפשר להיענות בעתיד מידית לצרכי החיים המשתנים אשר יכולים להיות מהירים ובלתי צפויים.

 

מס' מדרגים: 2  ממוצע: 5